Visi mēs esam daļa no kaut kā lielāka. Kādas ķēdes posmi esam mēs?
Atbildi uz šo jautājumu Bona fide Latvia atradīs šogad, īstenojot virkni pasākumu – Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO fonda" finansiāli atbalstīto projektu “Stiprā puse”, kas ilgs astoņus mēnešus. Projekts iecerēts biedrības kapacitātes stiprināšanai, vairojot biedrības atpazīstamību un bagātinot tiešsaistē ievietoto materiālu klāstu ar trijām videomateriālu sērijām.
Pirmā no šīm sērijām saucas “Stipri ar zināšanām”. Šajā sērijā sociālā darbiniece Rita Karpinska skaidros būtiskus sociālās palīdzības jautājumus, vairojot mūsu zināšanas par valsts, pašvaldības un nevalstisko organizāciju sniegto atbalstu dažādās jomās. Videolekcija, kurā aplūkotas palīdzības iespējas Ukrainas bēgļiem, būs pieejama biedrības sociālajos tīklos jau nākošnedēļ. Videopodkāstu sērijā “Stipri ar spējām” psihoterapijas speciāliste Anete Pope sniegs ieteikumus, vairojot psiholoģisko noturību dažādās dzīves situācijās un skaidrojot mūsu uzvedības cēloņus. Savukārt sērijā “Stipri ar mērķi” vārds tiks dots biedrības brīvprātīgajiem, izgaismojot mūsu motīvus, mērķus un stiprinājuma avotu.
Projekts ļaus arī īstenot virkni citu mērķu, bagātinot biedrības resursus ar tehniku, kas nepieciešama materiālu sagatavošanai, pavērs iespēju pārdomātam dialogam ar sabiedrību sociālajos tīklos, kā arī vairākos semināros ļaus pārrunāt biedrības lomu likumpārkāpumu mazināšanā sabiedrībā.
Projekta apraksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta apraksta saturu atbild biedrība "Bona fide Latvia"
Šī gada novembrī noslēdzās 17 mēnešus ilgs projekts, kas iezīmēja svarīgu biedrības attīstības soli: Eiropas Solidaritātes korpusa projekts “Kopā stipri!”. Tā ietvarā tika stirināti biedrības brīvprātīgie, sekmējot mūsu kopīgās aktivitātes notiesāto atbalstam, organizēti kopēji saliedēšanas pasākumi (kopējas radošas spēles, pārgājieni, laivu braucieni un tikšanās), informatīvi pasākumi gan pašai biedrībai, gan sadarbības partneriem. Īpaši izceļams dažādības vadības pasākumu cikls, kurā piedalījās gan mūsu biedrības un sadarbības partenru pārstāvji, gan kupls Valsts probācijas dienesta darbinieku pulks. Projektā papildinājām arī mūsu spējas organizēt kopējus pasākumus ieslodzījumā esošiem cilvēkiem un jauniešiem sabiedrībā, jo iegādājāmies materiālus kopējām interaktīvajām aktivitātēm. Darbojāmies gan ieslodzījuma vietā, gan sociālās korekcijas izglītības iestādē Naukšēnos. Uzkrātās zināšanas un resursi mums palīdzēs turpināt darboties sadbiedrības atstumto grupu atbalstam. Kopā stipri!
Projekts “Kopā stipri!” tika finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.
Oktobra beigās noslēdzās biedrības "Bona fide Latvia" Latvijas valsts budžeta finansētās programmas "NVO fonds" projekts "Mūsu spēks vārdos".
Latvijas iedzīvotāji, kuriem ir psihiskās veselības izaicinājumi, konflikti darbavietā, vardarbīgas bērnu audzināšanas pārliecība, bezpajumtnieki, bijušie notiesātie? Kas viņiem visiem kopīgs?
Protams – viņi visi ir cilvēki. Pašsaprotama atbilde, taču vai mēs ikdienā esam gatavi pareizi saprast un reaģēt uz neveiksmēm vai nezināšanu citu cilvēku dzīvesstāstā?
Lai diskutētu par šīm piecām jomām, “Bona fide Latvia” 2021.gada vasarā un rudens sākumā organizēs piecus tiešsaistes vebinārus. Katrā no tiem piedalīsies jomas speciālisti, kopīgi meklējot atbildes uz jautājumiem. Ieklausīsimies arī cilvēku pieredzes stāstos, iepazīstot šīs jomas no praktiska skatpunkta.
Pirmā no diskusijām (tēma: psihiskā veselība, nosaukums “Vai es esmu normāls?”) jau notikusi šī gada 13.maijā un tās ieraksts pieejams šeit: https://youtu.be/J4ML98f-WDg
Turpinājumā: 9.jūnijā paredzētā diskusija “Mīļie kolēģīši” par vardarbību darba vietā. Daudzos kolektīvos ikdienā ierasts ārēji demonstrēt draudzīgumu, taču “kolēģīši” reizēm spējīgi viens otru terorizēt un izmantot simtiem slēptos veidos. Savukārt citās darbavietās tas pat netiek slēpts. Vadītāju, kolēģu brutalitāte ir atklāta – “pielāgojies un ciet, vai lasies”. Cik šīs sabiedriskās slimības Latvijā izplatītas un kā to var izbeigt, diskusijas vadītāja, dažādības vadības eksperte Rasma Pīpiķe pārrunās ar Daigu Vinteri – uzņēmuma “MyHR” vadītāju, kā arī centra "Dardedze" konsultāciju daļas vadītāju, valdes locekli Lailu Balodi.
Jūlijā turpināsim ar diskusiju par bērnu vardarbīgu audzināšanu. Saistību starp cilvēka pieredzi bērnībā, kļūstot par vecāku vardarbības upuri, un dažāda veida vardarbību pret paša bērniem atzīst ne tikai eksperti bet arī paši vecāki. Bieži ikdienā saskaramies ar paziņojumiem: “mani arī pēra, un nekas.” Vai tiešām, nekas? Vai bērnībā pārdzīvotie sitieni ir pamats lepnumam un atdarināšanas cienīgs piemērs savā ģimenē? Arī uz šo diskusiju aicināsim ekspertus un uzklausīsim stāstus no cilvēkiem, kas to pieredzējuši.
Šī gada augustā un septembrī organizētie vebināri būs veltīti mūsu sabiedrības vardarbības upuriem – cilvēkiem, kuriem nav pajumtes, kā arī notiesātajiem par likumpārkāpumiem. Bieži gan pastāvīgas mājvietas zaudēšana, gan likumpārkāpumu izdarīšana ir sekas psihiskajām slimībām un atkarībām, kuras savukārt izraisa traumējoša pieredze no tuvinieku puses un citiem cilvēkiem.
Tādējādi šie pieci vebināri skaidros vardarbības ciklu, kurā atkal un no jauna rodas upuri un varmākas. Skaļi izrunājot šīs tēmas mēs vairojam mūsu spēku tam pretoties, sekmējam imunināti pret nezināšanu un bailēm, kuras šo varmācību uzturējušas paaudzēm ilgi. Mūsu spēks vārdos.
Vebināru sēriju finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem